Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Stowarzyszenie zarejestrowane w 2009 r., tuż po otwarciu pierwszej siedziby Muzeum przy ul. Pańskiej 3. Zgodnie ze statutem, prowadzimy działania na rzecz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. TPMSN posiada status OPP.

Towarzystwo wspiera zakupy dzieł do kolekcji oraz uzupełnia wkład własny Muzeum do funduszu zakupowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naszym pierwszym nabytkiem, z którego jesteśmy szczególnie dumni był rysunek Andrzeja Wróblewskiego "Muzeum". Przyczyniliśmy się również do sfinansowania zakupu prac Zbigniewa Libery, Goshki MacugiMirosława Bałki, Lynette Yiadom-Boakye, a w ostatnich latach nabyliśmy prace Lukasa MülleraMikołaja Sobczaka, Rafała Milacha czy Gizeli Mickiewicz. We współpracy z FOAF Warsaw ustanowiliśmy Friends Art Prize, w ramach której pozyskaliśmy prace Seana Mullinsa, Davida FlaugheraShany Moulton oraz Nancy Lupo.

Statutowy cel upowszechniania sztuki nowoczesnej realizujemy, między innymi, przez przygotowywanie i udostępnianie edycji kolekcjonerskich, które powstają we współpracy z artystami związanymi z Muzeum.

Działamy na rzecz tworzenia kręgu filantropów, kolekcjonerów, profesjonalistów i autorytetów wokół instytucji, której nowa siedziba powstaje właśnie w sercu Warszawy na placu Defilad. Pomaga nam wiele osób prawnych i fizycznych – postaci ze świata biznesu, reprezentantów wolnych zawodów, jak również ludzi kultury i sztuki, którzy obejmują rolę Mecenasa Muzeum, uczestniczą w pracach zarządu Towarzystwa oraz angażują się w pojedyncze projekty.

Umożliwiamy wymianę doświadczeń i wiedzy między kolekcjonerami sztuki nowoczesnej, doradcami i innymi uczestnikami rynku sztuki. Jesteśmy obecni na najważniejszych przeglądach sztuki współczesnej organizowanych przez warszawskie galerie: WGW oraz FOAF. Chętnym do poznawania warszawskiej sceny artystycznej proponujemy spotkania w galeriach prywatnych oraz niedostępnych na co dzień studiach artystów i kolekcjach prywatnych.

W skład Zarządu Towarzystwa wchodzą: dr Aleksandra Auleytner, Michał Borowik, Helena Czernecka, Krzysztof Nowakowski i Kinga Szafrankowska.

Informacje o wysokości składek oraz przywilejach członków Towarzystwa dostęne są w zakładce ZOSTAŃ PRZYJACIELEM