Premiera książki „Gruppa”
zapraszamy 18 maja 2023

• Premiera książki „Gruppa”

Około 600 stron, ponad 300 reprodukcji prac artystów Gruppy oraz ponad 160 zdjęć dokumentalnych z ich artystycznego życia, teksty badaczy i wiele więcej, czyli książka „Gruppa”. Premiera pierwszej monografii jednej z ważniejszych grup artystycznych lat 80.

18 maja 2023, 19:00
Muzeum na Pańskiej
ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa

Uczestnicy spotkania:
Ryszard Grzyb
Paweł Kowalewski
Jarosław Modzelewski
Marek Sobczyk
Ryszard Woźniak
Werner Jerke – wydawca
Agnieszka Szewczyk – redaktorka książki

Aleksander Hudzik – prowadzący

„Powstanie Gruppy należy do najważniejszych wydarzeń, do jakich doszło w sztuce polskiej w przeddzień jej globalizacji w latach 90. XX wieku. Jako formacja nieformalna i programowo nieposiadająca programu – nigdy nie była projektem. Możemy ją sobie wyobrazić jako pewną artystyczną i międzyludzką przestrzeń, w której doszło do przekroczenia masy krytycznej malarskich talentów, różnorodnych inspiracji, afektów, refleksji, potrzeby przeżywania tradycji artystycznej i zarazem konieczności jej przekraczania. Ta masa krytyczna została dodatkowo poddana ciśnieniu ducha czasu oraz szczególnych historycznych okoliczności.” – pisze w książce Stach Szabłowski.

Podczas spotkania będzie możliwe nabycie książki.

„Gruppa”
Redakcja: Agnieszka Szewczyk
Wydawca: Jerke Art Foundation, Recklinhausen 2023
Teksty: Jakub Banasiak, Waldemar Baraniewski, Anda Rottenberg, Stach Szabłowski