Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia - III wykład

• Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia - III wykład

26 stycznia, godz. 18:00 | Streaming na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (wydarzenie Facebookowe)

Słodkie Rytmy. Krzysztof Penderecki w Czarnym Pokoju.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum oraz Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zapraszają na rozmowę MIchała Mendyka z Łukaszem Strusińskim w ramach działalności programowej Koła Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR).

Eugeniusz Rudnik lubił powtarzać za Bogusławem Schaefferem, że utwór powinien mieć początek, koniec i dobry tytuł. Do tej koncepcji estetycznej udało mu się przekonać w latach 60. Krzysztofa Pendereckiego, z którym stworzył wówczas w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia dziesiątki ilustracji filmowych i teatralnych.

Zwykle miały one efektowny początek i ciekawe zakończenie, w środku natomiast mogło wydarzyć się wszystko. Free jazz, Rimsky-Korsakow, muzyka ufoludków albo dziecięca etiuda perkusyjna – bardzo często: wszystko naraz. Nie chodzi przy tym tylko o „nieograniczone” możliwości brzmieniowe studia analogowego, które odcisnęły szczególne piętno na sonorystycznych kompozycjach orkiestrowych Pendereckiego, lecz także o magię stołu montażowego, ograniczonego tylko formą filmową (nie muzyczną!) i wyobraźnią twórców. A tej duetowi Rudnik-Penderecki nigdy nie brakowało.

Po latach, słuchając Pasji Łukaszowej, Ubu Króla czy Siedmiu Bram Jerozolimy, trudno zresztą oprzeć się wrażeniu, że ich kompozytor nigdy nie przestał żonglować dźwiękowymi konwencjami w poszukiwaniu nowego para-filmowego (choć pozbawionego obrazu) sposobu opowiadania poprzez muzykę. Nad tym, czy nie tylko ten awangardowy, lecz także ów „neoklasyczny” Penderecki narodził się w Czarnym Pokoju, zastanowią się z Państwem Łukasz Strusiński oraz Michał Mendyk.

Michał Mendyk – publicysta muzyczny, kurator i producent specjalizujący się w realizacji eksperymentalnych przedsięwzięć muzycznych oraz interdyscyplinarnych. Inicjator festiwali „Radykalna Kultura Polska” oraz „Opera dla Głuchych”. Jako kurator i ekspert współpracował m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza, festiwalami Ad Libitum i Sacrum Profanum oraz Huddersfield Contemporary Music Festival, ośrodkiem ZKM Karlsruhe, zespołem Klangforum Wien, duetami Matmos i Mouse on Mars oraz firmą Ableton (dwie eksperymentalne biblioteki sampli, pobrane przez blisko czterdzieści tysięcy użytkowników z całego świata). Jeden z założycieli magazynu „Glissando”. Obecnie redaktor „Ruchu Muzycznego”. Popularyzatorska książka „M.U.Z.Y.K.A.”, którą napisał wspólnie z Michałem Liberą, została przetłumaczona na języki: koreański, czeski oraz niemiecki a także nominowana do Deutscher Jugendliteraturpreis. Od 2008 roku prowadzi autorskie wydawnictwo fonograficzne oraz książkowe Bołt Records.

Łukasz Strusiński – obecnie, od kwietnia 2021 roku kierownik działu programowego Sinfonii Varsovii. Od 20 lat związany ze środowiskiem muzyki klasycznej w Polsce, początkowo jako pracownik Filharmonii Narodowej, następnie Instytutu Adama Mickiewicza, gdzie prowadził międzynarodowe projekty muzyki klasycznej: pomysłodawca i założyciel I, CULTURE Orchestra, międzynarodowego projektu orkiestrowego skierowanego do państw Partnerstwa Wschodniego (2010-11), serii płyt z polską muzyką dawną (2012-21), w latach 2014-19 koordynował prace zespołu ekspertów IAM, był inicjatorem wpisania dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia do międzynarodowego programu obchodów stulecia Niepodległości. Wielokrotnie bywał ekspertem z zakresu muzyki klasycznej w programach MKiDN oraz Biura Kultury m. st. Warszawy.

Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Polska muzyka eksperymentalna jest tematem, który fascynuje wszystkie pokolenia. Łączy słuchaczy i słuchaczki, kompozytorów i kompozytorki, wykonawców i wykonawczynie, producentów i producentki dźwięku. Odbiorcami i odbiorczyniami audycji, nagrań i festiwali są zarówno osiemdziesięciolatkowie, jak i licealiści. Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia jest przestrzenią otwartą dla tych wszystkich środowisk. Pokazuje, że kultura powstaje w nieprzerwanym dialogu przeszłości z teraźniejszością. Zapraszamy do dołączenia do Grupy Koła na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/kolosympatykowsepr

Dofinansowano ze środków programu „UTW-Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Fotografia:

ANDRZEJ ZBORSKI, dokumentacja fotograficzna Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Rok powstania: 1962-1972