Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia - I wykład

• Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia - I wykład

13 października (środa) godz. 18:00 | Miejsce: Pańska 3

Nagranie wykładu dostępne jest na kanale vimeo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum oraz Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zapraszają na wykład Aleksandry Kędziorek inaugurujący działalność programową Koła Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR).

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia było czwartym centrum twórczości elektronicznej w Europie (po studiach w Paryżu, Mediolanie i Kolonii). Powstanie SEPR rozpoczęło erę muzyki elektroakustycznej w Polsce oraz było pierwszym studiem w bloku wschodnim, specjalizującym się w muzyce eksperymentalnej. Założycielem Studia i jego szefem przez 28 lat był Józef Patkowski – wybitny muzykolog, animator życia muzycznego, wieloletni prezes Związku Kompozytorów Polskich. W 1962 roku Józef Patkowski szukał architekta, który podjąłby się adaptacji pomieszczenia w gmachu głównym Polskiego Radia na potrzeby nowej instytucji. Dla Oskara Hansena, który współpracował wcześniej z Patkowskim przy Festiwalu „Warszawska Jesień” było to wymarzone wyzwanie.

Podczas wykładu przyjrzymy się koncepcji architektonicznej zaproponowanej przez twórcę teorii Formy Otwartej, porównamy zamierzenia architekta ze wspomnieniami użytkowników i użytkowniczek studia oraz zastanowimy się, jak Forma Otwarta może realizować się w muzyce. Wydarzenie będzie pierwszym z serii wykładów dotyczących historii SEPR. Zrekonstruowane Studio już za dwa lata otworzy się na nowo w gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem w wykładzie lub dołączeniem do Koła Sympatyków Studia Eksperymentalnego polskiego Radia proszone są o kontakt z koordynatorką: marta.skowronska@artmuseum.pl

Aleksandra Kędziorek jest historyczką sztuki i architektury, kuratorką i redaktorką. Była kuratorką wystawy „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” podczas London Design Biennale 2021 (polska odsłona w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2022 roku), współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” oraz kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Obecnie jest związana z Muzeum Warszawy. Stypendystka Programu „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Członkini redakcji magazynu „Autoportret”.

Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Polska muzyka eksperymentalna jest tematem, który fascynuje wszystkie pokolenia. Łączy słuchaczy i słuchaczki, kompozytorów i kompozytorki, wykonawców i wykonawczynie, producentów i producentki dźwięku. Odbiorcami i odbiorczyniami audycji, nagrań i festiwali są zarówno osiemdziesięciolatkowie, jak i licealiści. Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia jest przestrzenią otwartą dla tych wszystkich środowisk. Pokazuje, że kultura powstaje w nieprzerwanym dialogu przeszłości z teraźniejszością.

*Wykład będzie rejestrowany, a następnie opublikowany w sieci.

Dofinansowano ze środków programu „UTW-Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę”.

Fotografia: ANDRZEJ ZBORSKI, dokumentacja fotograficzna Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Rok powstania: 1962-1972