Jak wspierać? Pomagaj z Muzeum

• Jak wspierać? Pomagaj z Muzeum

Przedstawiamy sprawdzone pomysły na pomaganie organizowane przez inicjatywy związane z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:

Wspieraj finansowo:

1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie solidarne z Ukrainą!
Wesprzyj nasz ośrodek pomocy.
W związku z tym, że od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku liczba uchodźców wojennych w Polsce przekroczyła milion, zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie programu charytatywnego, stworzonego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Siedziba muzeum przy ul. Pańskiej 3 została przekształcona w bezpieczną przestrzeń dla uchodźców, zapewniającą posiłki i napoje, wsparcie psychologiczne, warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Centrum pomocy w muzeum powstało we współpracy z kolektywem artystycznym Blyzkist, w skład którego wchodzą ukraińscy i białoruscy artyści i aktywiści.
Początkowo kolektyw codziennie dostarczał tysiące kanapek, gorących posiłków i najpotrzebniejszych artykułów higienicznych do ośrodków dla uchodźców, noclegowni i punktów informacyjnych na warszawskich dworcach. Obecnie działania przekształcają się w prowazdenie warsztatów, inicjatywy edukacyjne oraz artystyczne prowadzone z oraz przez uchodźczynie i uchodźców.

Darowizny można przekazywać na konto Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa).
Konto w PLN: (IBAN) PL61 1140 2004 0000 3002 8222 4063
Konto w EUR: (IBAN) PL62 1140 2004 0000 3012 0763 6055
SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK

2. Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy poszukuje sponsorów i partnerów logistycznych. Cele komitetu to między innymi „wsparcie wszystkich muzeów i instytucji kultury w Ukrainie w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej; wsparcie w dokumentacji, digitalizacji i inwentaryzacji zbiorów” czy „przekazywanie materiałów potrzebnych do zabezpieczania i ukrywania zbiorów” oraz „zbieranie dokumentacji świadczącej o grabieży i niszczeniu ukraińskich dóbr kultury.” Więcej informacji o inicjatywie oraz możliwości kontaktu TUTAJ.

3. VI Charytatywna Aukcja Refugees Welcome odbędzie się 15 maja. Wraz z Fundacją Ocalenie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jesteśmy w trakcie przygotowywania wystawy przedaukcyjnej (8 kwietnia - 15 maja 2022) oraz samej aukcji (15 maja 2022). Więcej informacji TUTAJ.

4. Fundacja Ocalenie nieustannie prowadzi zbiórkę „Pomoc dla osób z Ukrainy”. Wpłać TUTAJ.

Wspieraj czynem:

1. Dołącz do zbiórki leków i opatrunków w Muzeum Sztuki Nowowczesnej w Warszawie. Lista potrzebnych rzeczy znajduje się TUTAJ.
- gdzie? ul. Pańska 3, 00-124, Warszawa
- kiedy? poniedziałek-piątek 9:00-17:00 (poza godzinami pracy recepcji rzeczy można zostawiać u ochrony)
Zbiórka prowadzona jest dla Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”.

2. Śledź i wspieraj działania Fundacji Ocalenie, z którą od wielu lat pracujemy nad aukcjami Refugees Welcome. Aktualności Fundacji wraz z możliwościami pomagania znajdują się TUTAJ oraz TUTAJ. Strona interentowa Refugees Welcome, programu łączącyego uchodźczynie i uchodźców z Polkami i Polakami, którzy chcą dzielić z nimi swój dom, jest TUTAJ.

3. Podpisz petycję „Nigdy więcej wojny” konfederacji muzeów L'internationale. Podpis można złożyć TUTAJ. Petycja została przygotowana w języku angielskim, TUTAJ znajdziesz jej treść po polsku.

grafika: Studio Lekko