2022 w Towarzystwie

• 2022 w Towarzystwie

2022 w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Edycje kolekcjonerskie:
● wznowiliśmy edycję nielimitowaną chusty Wilhelma Sasnala, „Pokój” – wzór autorski na jedwabiu z Milanówka 80x80 cm – obecnie dostępne numery 300-400.
● wydaliśmy nową edycję Patryka Różyckiego, 2022, „Plująca rodzina pod Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie" (sitodruk, 40×50 cm); druk zrealizowany we współpracy z Kwiaciarnią Grafiki.

Odbyliśmy Walne Zgromadzenie członkin i członków Towarzystwa online. Zarząd opuściła Jekaterina Szczeka i do składu: Aleksandra Auleytner, Michał Borowik, Helena Czernecka, Anny Tryc-Bromley, Krzysztof Nowakowski i Kinga Szafrankowska dołączyła Anna Grajewska.

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie od marca 2022 ściśle współpracowaliśmy z Muzeum w celu zapewnienia formalnych podstaw działań pomocowych dla osób uchodźczych dotkniętych wojną poprzez otwarcie dedykowanych kont, zbiórkę i wydatkowanie środków w ramach „Solidarnego Domu Kultury Słonecznik” utworzonego przez kolektyw Blyzkist działający przy Muzeum.

Kontynuowaliśmy wsparcie dla programów Klubu Seniorów i Seniorek Nowoczesnych oraz Koła Sympatyków SEPR (Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia) zapewniając formalne podstawy działań oraz środki finansowe na wybrane spotkania i wyjazdy Klubu i Koła. Między innymi: wycieczka do Orońska na wystawę Anisha Kapoora, rejestracja filmowa zjazdu Koła Sympatyków SEPR, wycieczka do Szumina. Specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Hilma af Klint. Pionierka abstrakcji” dla Klubu we współpracy z festiwalem Her Docs.

W kwietniu i maju 2022 razem z Fundacją Ocalenie oraz Muzeum współorganizowaliśmy szóstą aukcję charytatywną Refugees Welcome zapraszając wiele niezależnych kuratorek i kuratorów, krytyczek i krytyków do wypowiedzi o licytowanych pracach. W trakcie kampanii promocyjnej opowiadaliśmy o dziełach przeznaczonych do sprzedaży oraz zapraszaliśmy Przyjaciół Muzeum do uczestnictwa w oprowadzaniu po wystawie i w licytacji. Kuratorką wystawy przedaukcyjnej, na której pokazano ponad 80 dzieł, była Magdalena Lipska. W tym roku zebrano ponad 1 milion 130 tys. zł. na programy Fundacji Ocalenie.

Zorganizowaliśmy i zaprosiliśmy osoby członkowskie na wydarzenia we współpracy:

z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:
● Spotkanie z dyrektorką Muzeum Joanną Mytkowską – w rozmowie z Martą Perchuć-Burzyńską, na którym osoby członkowskie mogły dowiedzieć się więcej o planach Muzeum w związku z przeniesieniem do nowego budynku w 2024;
● Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”;
● Uczestnictwo w Hotel Warszawa Art Fair – sprzedaż edycji oraz pokaz filmu found footage o Warszawie. Towarzystwo sfinansowało produkcję filmu (24 minuty) zrealizowanego przez inicjatora projektu i reżysera Macieja Drygasa na podstawie materiałów zgromadzonych w Polskim Archiwum Filmów Domowych, projekcie Filmoteki Muzeum. Film może zostać wykorzystany do działań promocyjnych Muzeum.
● Oprowadzanie kuratorskie Tomasza Fudali po wystawie 'Walka o ulice", 14. edycji festiwalu Warszawa w Budowie;
● Dwa terminy zwiedzania budowy nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;

z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych:
● „Między kolektywizmem i indywidualizmem” oprowadzanie kuratorskie Marii Brewińskiej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki;
● Weekendowy wyjazd na Śląsk i Górę Św. Anny z artystką Anną Orłowską (wraz z Gunia Nowik Gallery);
● Wycieczki po Warsaw Gallery Weekend - rowerową poprowadzoną przez Paulinę Olszewską, kuratorkę Galerii Studio, oraz autokarową z oprowadzaniem w galeriach;
● Oprowadzanie kuratorskie Ewy Opałki po wystawie „Mariola Przyjemska. Konsumpcja, konstrukcja i melancholia”;
● Wycieczkę i oprowadzanie kuratorskie Doroty Monkiewicz po wystawie Anisha Kapoora oraz Pawła Witkowskiego po wystawie Wojciecha Fangora w MCSW w Radomiu;

z Galerią Studio (Studio Teatrgaleria w PKiN):
● Oprowadzanie po wystawie MATERIA(L)NIE Alicja Bielawska | Barbara Falender;
● Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dekolonizacje”;
● performance Ernestyny Orlowskiej „Murmur” i spotkanie z osobami performującymi.

Wzięliśmy udział i zaprosiliśmy osoby członkowskie na inne wydarzenia:
● Oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait” w Państwowym Muzeum Etnograficznym;
● oprowadzaniu po wystawach Sióstr Wahl w Lokal 30, Dominiki Olszowy w Galerii Foksal, wystawie Pauliny Włostowskiej „Zakład Barwy i Światła” w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie;
● Warsaw Winter Art Fair w HOP przy ul. Chmielnej w Warszawie;
● spektakl „Odpowiedzialność” grupy Centrala w Teatrze Powszechnym.

Zorganizowaliśmy:
● zwiedzanie targów sztuki Frieze Londyn oraz spotkanie z artystką Joanna Piotrowską w galerii Phillida Reid w Londynie
● zwiedzanie targów sztuki Paris + par Art Basel oraz spotkanie w pracowni Apolonii Sokół w Paryżu.

Na targach wyczerpaliśmy nakłady edycji:
● Agnieszka Polska, bez tytułu, 2021 (wydruk, 27,9x21 cm);
● Rafał Milach, cztery wydruki z cyklu „Kolekcja w budowie”, 2021 (wydruki, 24×30 cm).

Zarząd Towarzystwa podjął uchwałę o zakupie pracy: I REFUSE TO LIVE IN THE WORLD THAT REPRODUCES MASS GRAVES autorstwa Kateryny Lysovenko w technice farba akrylowa na papierze, rok powstania 2022 wymiary 100 x 170 cm PLN 30 tys. Na koniec roku 2022 byliśmy w trakcie procedury zakupowej dzieła.

Wszystkie powyższe działania Towarzystwa i osób pracujących na jego rzecz są możliwe wyłącznie dzięki składkom, darowiznom i wpłatom z 1 % Przyjaciół, Patronów, Mecenasów, za co składamy serdeczne podziękowania.