2021 w Towarzystwie
Podsumowanie roku

• 2021 w Towarzystwie

2021 w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wyprodukowaliśmy, zorganizowaliśmy promocję i sprzedaż dwóch edycji kolekcjonerskich:
• Agnieszka Polska, bez tytułu, 2021 (wydruk, 27,9x21 cm, ed. 50) – sprzedaliśmy 48 sztuk.
• Rafał Milach, cztery wydruki z cyklu „Kolekcja w budowie”, 2021 (wydruki, 24×30 cm, ed. 4x30) – sprzedaliśmy 11 zestawów oraz 13 pojedynczych wydruków.
Oraz sprzedaliśmy blisko 200 chust „Pokój”, 2019, projektu Wilhelma Sasnala.
Edycje dostępne są na naszej stronie internetowej: wspieraj.artmuseum.pl/edycje.

Odbyliśmy Walne Zgromadzenie członków Towarzystwa online, podczas którego został wybrany Zarząd w nowym składzie. Do Aleksandry Auleytner, Michała Borowika, Heleny Czerneckiej, Jekateriny Szczeki oraz Anny Tryc-Bromley dołączyli Krzysztof Nowakowski i Kinga Szafrankowska.

Razem z Fundacją Ocalenie oraz Muzeum współorganizowaliśmy piątą aukcję charytatywną Refugees Welcome zapraszając wiele niezależnych kuratorek i kuratorów, krytyczek i krytyków do wypowiedzi o 40 licytowanych pracach. W trakcie kampanii promocyjnej opowiadaliśmy o dziełach przeznaczonych do sprzedaży w mediach społecznościowych i newsletterze oraz aktywnie zapraszaliśmy Przyjaciół Muzeum do uczestnictwa w licytacji. Współrealizowaliśmy transmisję licytacji online z udziałem Jagny Lewandowskiej, kuratorki tegorocznej aukcji, i Marcela Andino-Veleza prowadzącego aukcję. W tym roku wspólnie zebraliśmy ponad 220 tys. zł.

Dzięki hojnym darczyńcom, składkom członkowskim i wpływom z 1% wspomogliśmy finansowo:
• Zakup pracy „window where we” Nancy Lupo do kolekcji Muzeum w ramach Friends’ Art Prize organizowanej podczas weekendu Friend of a Friend (11 000 euro);
• Zakup pracy „Stop Calling Me Murzyn” Rafała Milacha do kolekcji Muzeum (1 450 zł);
• Realizację pilotażowego odcinka podcastu „Magazyn Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”, w którym Zofia Czartoryska zaprasza ekspertki i ekspertów do opowiadania o wybranych dziełach z kolekcji MSNu (5 000 zł).

W kwietniu w galerii David Radziszewski zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone twórczości Nancy Lupo z okazji zakupu jej pracy „window where we” do kolekcji Muzeum w ramach Friends’ Art Prize, nagrody stanowiącej stałe partnerstwo z Friend of a Friend.

W październiku zorganizowaliśmy spotkanie z kolekcjonerem Tomaszem Chmalem, który opowiadał o swojej przygodzie w świecie sztuki nowoczesnej oraz książce „Kolekcja. Wystawa osobista”. Podczas wydarzenia rozdawaliśmy owe książki wszystkim zainteresowanym oraz rozmawialiśmy przy kawie zapewnionej przez partnera wydarzenia Kawa Popularna.

W ramach partnerstwa z Warsaw Gallery Weekend wraz z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych zorganizowaliśmy dwa oprowadzania:
• wycieczkę rowerową poprowadzoną przez Paulinę Olszewską, kuratorkę Galerii Studio;
• wycieczkę autokarową prowadzącą po galeriach oddalonych od centrum Warszawy.

Przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Zachęty urządziliśmy dwie wycieczki poza Warszawę:
• uczestniczyliśmy w preview wystaw „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” oraz „Zimna rewolucja” w Zachęcie;
• w listopadzie wspólnie pojechaliśmy do pracowni Kościoła Nihilistów i Projektu Bezimienny, na wystawy w 66P i Op-enheim oraz na zwiedzanie Teatru Grotowskiego we Wrocławiu. W Dreźnie zobaczyliśmy wystawę „Johannes Vermeer. On Reflection”, Archiv der Avantgarden i wzięliśmy udział w spacerze tematycznym o architekturze modernistycznej Drezna.
Z okazji współpracy z Galerią Studio zagościliśmy w ich siedzibie w Pałacu Kultury i Nauki na oprowadzaniach kuratorskich po wystawach „Rozspojone” oraz „Trans 11.603”.

W 2021 roku odwiedziliśmy również pracownie dwóch artystek:
• Julii Woronowicz, laureatki nagrody Artystycznej Podróży Hestii;
• Joanny Rajkowskiej, u której dowiedzieliśmy się o jej aktualnych i planowanych projektach.
Z Adresem Prywatnym odwiedziliśmy również Janusza Gałuszkę, Idę Karkoszkę i Norberta Delmana.

Muzeum nad Wisłą zorganizowaliśmy oprowadzania kuratorskie po czterech wystawach:
• „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski”
• „Artystyczna podróż Hestii”
• „Jak robić szkołę? Warszawa w budowie 13”
• „Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet”

W ramach partnerstwa z Contemporary Lynx przy okazji Allegro Prize, informacje o naszych działaniach i edycjach zostały opublikowane na mediach społecznościowych w języku angielskim i docierają do szerszej publiczności.

Dzięki środkom finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspólnie z Filmoteką Muzeum oraz partnerami FixaFilm i Docs Against Gravity, kontynuowaliśmy realizację projektu Polskie Archiwum Filmów Domowych. W ramach projektu gromadzone, digitalizowane i udostępniane są filmy prywatne, domowe tworzone w powojennej Polsce w kontekście życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm. Strona internetowa projektu to filmydomowe.artmuseum.pl.

Nadal wspomagamy finansowo działalność Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych, który regularnie organizuje oprowadzania po wystawach, wykłady o sztuce nowoczesnej czy warsztaty plastyczne dla swoich członków. Dodatkowo cieszymy się z rozpoczęcia działalności Koła Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. W 2021 odbyły się dwa wykłady o SEPRze – więcej informacji w aktualnościach na naszej stronie internetowej – a nadal można dołączyć do Koła poprzez bardzo aktywnie działającą grupę na Facebooku (Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia).

Wszystkie powyższe działania Towarzystwa i osób pracujących na jego rzecz są możliwe wyłącznie dzięki Państwa zaangażowaniu finansowemu Przyjaciół, Patronów, Mecenasów, za co składamy serdeczne podziękowania.