Wystawa oraz VI Charytatywna Aukcja Sztuki Refugees Welcome
8 kwietnia - 15 maja 2022

• Wystawa oraz VI Charytatywna Aukcja Sztuki Refugees Welcome

VI Charytatywna Aukcja Sztuki Refugees Welcome już 15 maja 2022. Wystawa przedaukcyjna 8 kwietnia - 15 maja w Pawilonie nad Wisłą.

[tytuł] Refugees Welcome. Artyści i artystki na rzecz uchodźczyń i uchodźców
[kiedy?] 8 kwietnia – 15 maja 2022
[gdzie?] Muzeum nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa)
[jak zobaczyć?] Bilety (5 zł/2,5 zł) będą dostępne w kasie i online od 8 kwietnia
[jak licytować?] 15 maja licytuj przez bid.desa.pl lub Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej (napisz na towarzystwo@artmuseum.pl)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół MSN i Fundacja Ocalenie zapraszają na wystawę poprzedzającą VI charytatywną aukcję sztuki Refugees Welcome, z której dochód przeznaczony jest na pomoc osobom uchodźcom i uchodźczyniom.

Tegoroczna aukcja jest pod wieloma względami wyjątkowa: po raz pierwszy wystawa poprzedzająca licytację będzie gościła w głównej przestrzeni ekspozycyjnej MSN, czyli Muzeum nad Wisłą. Na pokaz złożą się prace przekazane przez ponad 70 artystek i artystów z Polski i zagranicy, a także dzieła poszerzające opowieść o współczesnych migracjach.
Wystawie towarzyszyć będzie – również po raz pierwszy – program wydarzeń przybliżających działalność Fundacji Ocalenie, a także liczne oprowadzania.

Uzyskany z wieńczącej wydarzenie aukcji dochód zasili dwa programy od lat skutecznie prowadzone przez Fundację Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy uchodźców i uchodźczynie z osobami z Warszawy, które udostępniają im własne mieszkania; drugi pomaga w poszukiwaniu pracy, oferuje pomoc prawną i psychologiczną oraz kursy języka polskiego.
Wojna w Ukrainie i kryzys na granicy polsko-białoruskiej pokazują, jak fundamentalną kwestią jest dziś pomoc osobom uciekającym przed konfliktami zbrojnymi i prześladowaniami na tle politycznym. Aukcji Refugees Welcome przyświeca idea równości i przekonanie, że pomaganie nie powinno być warunkowane przez kolor skóry, religię ani przynależność etniczną czy kulturową. Prawa człowieka oraz godność są niezbywalne i przysługują każdemu. Celem aukcji jest zdobycie środków na pomoc potrzebującym bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie.
All Refugees Welcome!

Artystki i artyści, których prace będzie można licytować:
Lena Achtelik, Paweł Althamer, Martyna Borowiecka, Agnieszka Brzeżańska, Rafał Bujnowski, Mateusz Choróbski, Bolesław Chromry, Tomasz Ciecierski, Martyna Czech, Shezad Dawood, Jan Dobkowski, Lera Dubitskaya, Edward Dwurnik, Monika Falkus, Jarosław Fliciński, Bartłomiej Flis, Krzysztof Gil, Guerrilla Girls, Viola Głowacka, Krzysztof Grzybacz, Anna Grzymała, Veronika Hapchenko, Raphael Hefti, Sanja Iveković, Karolina Jabłońska, Piotr Janas, Agnieszka Kalinowska, Kamil #2, Dominika Kowynia, Adam Kozicki, Tomasz Kulka, Paweł Kwiek, Hanna Krzysztofiak, Krzysztof Maniak, Angelika Markul, Honorata Martin, Rafał Milach, Małgorzata Mirga-Tas, Jan Możdżyński, Teresa Murak, Małgorzata Mycek, Bruno Neuhamer, Maciej Nowacki, Oleg&Kaśka, Paweł Olszczyński, Paweł Olszewski, Alicja Pakosz, Karol Palczak, Teresa Pągowska, Filip Pągowski, Martyna Pinkowska, Cyryl Polaczek, Katarzyna Przezwańska, Mariola Przyjemska, Karol Radziszewski, Kaja Redkie, Zbigniew Rogalski, Daniel Rycharski, Zofia Rydet, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, sebulec, Jacek Sempoliński, Agata Słowak, Mikołaj Sobczak, Apolonia Sokol, Monika Sosnowska, Paulina Stasik, Łukasz Stokłosa, Wolfgang Tillmans, Andrzej Tobis, Henryk Tomaszewski, Teresa Tyszkiewicz, Aleksandra Waliszewska, Krzysztof Wodiczko, Jan Eustachy Wolski, Julia Woronowicz, Ryszard Woźniak, Anna Zaradny

Artystki i artyści biorący udział w wystawie:
Mirosław Bałka, Forensic Architecture, Alexandr Lidagovsky, Mykola Ridnyi, Charwei Tsai