Warszawska premiera książki „Ruch Polski wokół Słońca”
Spotkanie z Andrzejem Tobisem i Dorotą Masłowską

• Warszawska premiera książki \

Warszawska premiera książki „Ruch Polski wokół Słońca”

11.03.2023, godz. 11.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Muzeum na Pańskiej)
Pańska 3, 00-124 Warszawa

Zapraszamy na warszawską premierę książki „Ruch Polski wokół Słońca”. Z Andrzejem Tobisem – autorem zdjęć i Dorotą Masłowską – autorką tekstu „Polski Dixit”, otwierającego wydawnictwo, rozmawiać będzie Bogna Świątkowska z Bęc Zmiany. Podczas spotkania zostanie również przedstawiona premierowo specjalna kolekcjonerska edycja książki. Książka „Ruch Polski wokół Słońca” prezentuje 200 fotografii z realizowanego od 2006 cyklu „A–Z (Gabloty edukacyjne)” ułożonych w 100 par, w których jedna fotografia pochodzi z roku 2021, druga z lat pozostałych. Starsze prace odgrywają czasem rolę podobną do migawek poprzedzających nowy odcinek serialu, którym zawsze towarzyszy fraza „w poprzednich odcinkach…”. Zdjęciom towarzyszy autorski komentarz Andrzeja Tobisa, a także esej Doroty Masłowskiej „Polski Dixit".

Goście: Dorota Masłowska, Andrzej Tobis
Prowadzenie: Bogna Świątkowska
Organizatorzy: Galeria Jednostka, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Partnerzy: Fundacja Bęc Zmiana, Kawa Popularna

Publikacja została wydana w związku z wystawą artysty w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Punktem wyjścia projektu „A–Z (Gabloty edukacyjne)” jest słownik „Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch”, wydany w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej, wraz z jego późniejszymi wydaniami (drugim i trzecim), zawierającymi nieznaczne zmiany względem wydania pierwszego. W ramach projektu oryginalne hasła i zwroty opracowane w NRD są obecnie, po ponad 60 latach, ponownie ilustrowane współczesnymi fotografiami. Fotografie mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski. Sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane – muszą być odnalezione. Do połowy 2022 roku zrealizowanych / odnalezionych zostało ponad 1500 haseł. Projekt „A–Z” ma charakter utopijny – nie wiadomo, jak długo będzie kontynuowany, choć oczywiste jest, że nigdy nie uda się zrealizować go w całości. Projekt „A–Z” pokazywany był kilkadziesiąt razy, w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Republika Czeska).

Dorota Masłowska (ur. 1983) – pisarka, autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą białoczerwoną”, za którą otrzymała Paszport Polityki oraz nagrodzonego Nagrodą Nike „Pawia Królowej”. Autorka wystawianych na całym świecie dramatów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”. W 2014 jako „Mister D” wydała płytę „Społeczeństwo jest niemiłe”. W 2018 ukazała się jej powieść „Inni ludzie”, w marcu 2022 wszedł do kin film w reżyserii Aleksandry Terpińskiej pod tym samym tytułem. Laureatka Samuel-Bogumił Linde Preis 2020. Pisała felietony dla Dwutygodnika i „Tygodnika Powszechnego”, te ostatnie wyjdą wiosną w postaci książkowej.

Bogna Świątkowska (ur. 1967) – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze, sztuce i projektowaniu, pomysłodawczyni licznych publikacji poświęconych kreatywności, inicjatorka badań potencjałów miejskiej przestrzeni społecznej. Założycielka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni” poświęconego polskiej kulturze współczesnej.

Andrzej Tobis (ur. 1970) – zajmuje się głównie fotografią i malarstwem. Prowadzi jedną z pracowni malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Koncepcja publikacji: Andrzej Tobis, Katarzyna Sagatowska
Projekt, skład: Maciej Węgrzyn