Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

• Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Doroczne walne zgromadzenie 2021 wybrało nowy zarząd Towarzystwa w składzie:

dr Aleksandra Auleytner – prezes zarządu

Prawniczka specjalizująca się m.in. w prawie autorskim i prawie własności intelektualnej, pomysłodawczyni i kierownik Studiów Podyplomowych „Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnik w kancelarii DZP.

Jekaterina Szczeka – sekretarz zarządu

Manager rozwoju zbiorów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W latach 2007–2010 specjalistka w dziedzinie wyceny sztuki współczesnej w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Współpracowała również z domem aukcyjnym Phillips w Londynie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sotheby’s Institute of Art w Londynie.

Michał Borowik – skarbnik zarządu, koordynator projektu „Polskie Archiwum Filmów Domowych”

Specjalizuje się w zarządzaniu, marketingu, komunikacji, koordynowaniu złożonych projektów. Praktykę zdobywał w międzynarodowych firmach i instytucjach, tj. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w którym odpowiadał za fundraising. Od roku 2005 tworzy autorską kolekcję sztuki współczesnej pod nazwą “Borowik Collection”. 30 marca 2020 roku zainicjował „Polish Art NOW” ogólnopolski i niezależny ruch wsparcia artystek i artystów w czasie trwania pandemii koronawirusa. W 2021 roku utworzył Borowik Foundation, której celem jest popularyzacja i upowszechnianie polskiej sztuki współczesnej na świecie. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Helena Czernecka – członek zarządu

Kuratorka cyklicznego programu „Formy podstawowe” organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (wraz z Sebastianem Cichockim). W 2019 pracowała na 58. Biennale Sztuki w Wenecji wraz Zachętą Narodową Galerią Sztuki przy Pawilonie Polskim. Założycielka nagrody Friends’ Art Prize przyznawanej z okazji wydarzenia Friend of a Friend, Warsaw. W latach 2013-2019 pracowała w galeriach i kolekcjach sztuki, między innymi Galerie Thaddaeus Ropac oraz Almine Rech Gallery w Londynie, The Margulies Collection w Miami, FL oraz Galerie Kamel Mennour w Paryżu. Zasiada w Kapitule programu grantowego „Wena” Fundacji Rodziny Staraków, wspierającego realizację autorskich projektów w dziedzinie edukacji artystycznej. Absolwentka wydziału Teorii Sztuki Współczesnej, Goldsmiths, University of London (2020-2021) oraz Historii Sztuki na paryskiej Sorbonie (2011-2016).

Krzysztof Nowakowski – członek zarządu

Dyrektor Zarządzający w Korn Ferry w Polsce. Jest ekspertem w doradztwie w zakresie zmian i transformacji, rozwoju kadry menedżerskiej oraz efektywności zespołów. Krzysztof posiada tytuł magistra filozofii uzyskany na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał tytuł MBA w Carlson School of Business na Uniwersytecie Minnesota oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Kolekcjoner sztuki nowoczesnej. Członek Rady Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kinga Szafrankowska – członek zarządu

Absolwentka Wydziału Prawa i Adminstracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2005-2015 urzędnik państwowy i dyplomata. Ukończyła studia podyplomowe Historia Sztuki oraz studia Art in Practice na Collegium Civitas. Zajmuje się propagowaniem sztuki w przestrzeni publicznej i obiektach komercyjnych. Promuje aktywny styl życia oraz sztukę współczesną w mediach społecznościowych prowadząc kanał Kinga Fortissima na Youtube.

Anna Tryc-Bromley – członek zarządu

Wykładowca kultury wizualnej i mentor w Akademeia High School w Warszawie, wykładowca na studiach podyplomowych menedżerskich „Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki”. W latach 2016-2018 kierownik działu komunikacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; menedżer instytucji kultury; dyplomata, 2012-2015 pierwsza dyrektor Instytutu Polskiego w New Delhi. 2006-2011 wicedyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.