Spotkanie z Mirosławem Bałką

• Spotkanie z Mirosławem Bałką

Serdecznie zapraszamy na specjalne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum z Mirosławem Bałką w piątek 13 czerwca o godzinie 18.00. Spotkanie poprowadzi Sebastian Cichocki.

Mirosław Bałka jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów. Jego rzeźby i filmy prezentowane były na wielu znaczących wystawach w Polsce i za granicą. Jest autorem m.in. monumentalnej instalacji „How It Is” w Hali Turbin londyńskiego Tate Modern. W ostatnich latach Bałka dał się poznać jako wybitny pedagog, pracując najpierw na ASP w Poznaniu, a obecnie ASP w Warszawie.

Prace Bałki pozostają w ścisłej relacji z fizycznymi wymiarami artysty i śladami ciała człowieka. Są bardzo osobiste, m. in. poprzez nawiązania do rodzinnego domu w Otwocku. Artysta odwołuje się także do pamięci zbiorowej oraz dużych narracji historycznych. Obecnie w tymczasowej siedzibie Muzeum w pawilonie Emilia można oglądać aż trzy prace Mirosława Bałki.

Na wystawie muzealnej kolekcji „W niedalekiej przyszłości” prezentowane są dwie historyczne rzeźby artysty. „Czarny papież i czarna owca” z 1987 roku to jedno z najważniejszych wczesnych dzieł artysty. Naturalnych rozmiarów postaci człowieka-papieża towarzyszy owca. Papież płacze, z jego oczu symbolicznie tryskają strumienie wody.

Artysta nawiązał w tym przedstawieniu do przepowiedni Nostradamusa, a także do apokaliptycznych przepowiedni, łączących powołanie czarnoskórego kardynała na tron papieski z końcem świata. Starsza o rok rzeźba „Chłopiec i orzeł” to jedna z kluczowych rzeźb burzliwego przełomu lat 80. i 90. Artysta odwołuje się do mitu o Zeusie, który pod postacią orła kusi młodego Ganimedesa. Z kolei na wystawie „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” prezentowana jest najnowsza, premierowa praca Bałki: kinetyczna, agresywna rzeźba „Być”, wykonana ze spirali hydraulicznej. Tytuł tej pracy odnosi się do dzieła francuskiego filozofa „Michela Foucaulta – Słowa i rzeczy. Archeologia nauk humanistycznych”.

Spotaknie odbędzie się w Audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emili Plater 51.