Kolekcja

Eustachy Kossakowski

Twórczość Eustachego Kossakowskiego zaliczana jest do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej historii fotografii. Ten związany ze środowiskiem polskiej awangardy fotograf jest znany jako dokumentalista życia artystycznego w Polsce oraz w Paryżu.

Towarzyszył polskiej scenie artystycznej powstającej najpierw wokół Galerii Krzywe Koło, a następnie Galerii Foksal. Fotografował spektakle Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego. Jednocześnie pracował dla najlepszych polskich magazynów, takich jak „Polska” czy „Świat”, tworząc jedne z najwybitniejszych cykli fotografii reportażowej. Od roku 1970 przebywał we Francji, gdzie stworzył wysublimowane autorskie projekty, począwszy od słynnego cyklu „6 metrów przed Paryżem” po imponującą serię „Światła Chartres”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie posiada w swojej kolekcji kompletne archiwum negatywów Eustachego Kossakowskiego. W 2012 roku ukazały się trzy pierwsze portfolia kolekcjonerskie, prezentujące arcydzieła z dziedziny fotoreportażu w limitowanej edycji.

Prace artysty